Výcvik
Tréning je založený na pozitívnej motivácii, t.j. bez akéhokoľvek fyzického a psychického nátlaku a trestov. To však neznamená, že pri tréningu nepoužívame istý druh trestu: tým je však pri výcviku absencia pochvaly/pamlsku/hry. Pri tréningu používame tzv. kliker. Táto metóda nieje nová, u nás sa ale zatiaľ nepoužíva bežne. Pri kliker tréningu vidieť na psovi radosť z učenia sa, chápe takýto tréning ako hru a aj ten najflegmatickejší pes sa nakoniec bude na učenie tešiť. Pri kliker tréningu sa nedá nič pokaziť, takže aspoň za vyskúšanie to určite stojí a určite objavíte kopec ďaľších výhod. Kliker síce nieje zázračná vec, ktorou psíka naučíte všetko za pár minút, ale určite Vám pomôže pri zvládaní rôznych prvkov nielen v základnom výcviku ale aj v ostatných kynologických disciplínach (napr. v tanci so psom, agility, záchranárskom výcivku, služobnom výcviku, či poľovníctve).
Kliker je výcviková pomôcka, ktorá sa pôvodne využívala pri tréningu delfínov. Je to malá plastová "krabička" s kovovou jazylkou, ktorá vydáva špecifický zvuk (kliknutie). Ten pre psa znamená, že dostane ihneď pamlsok/hru/pochvalu.
Dnes existujú rôzne druhy klikrov, ktoré sa líšia tvarom, farbou ale aj možnosťou nastavení. Na výcvik je však jedno, či použijete jednoduchý kliker, či hi-tech kliker s viacerými nastaveniami. Pre začiatok vám postačí aj vypínač na nočnú lampu.
Čo je kliker tréning?
Kliker tréning je metóda na výcvik zvierat založená na princípoch pozitívnej motivácie. Je pre zvieratá veľmi vzrušujúci. Akonáhle pes pochopí princíp tréningu, bude sa na každé cvičenie veľmi tešiť, pretože každý „klik“ znamená odmenu. Psík musí najprv pochopiť princíp "hry", čiže ho musíme kondicionovať na „klik“. V praxi na kondicionovanie stačia 1-2 sedenia, pri ktorom praktizujeme veľmi jednoduché základné cvičenie
V momente, kedy pes pochopí, že vlastne on svojim správaním spôsobí, či kliknete alebo nie, začne vám ponúkať rôzne druhy správania dúfajúc, že dostane „klik“.
Podstatou kliker tréningu je, že „klik“ označí presný moment, v ktorom pes urobil niečo, čo sme od neho chceli. V momente, kedy pes pochopí, že vlastne on svojim správaním spôsobí, či kliknete alebo nie, začne vám ponúkať rôzne druhy správania dúfajúc, že dostane „klik“. Pri tomto spôsobe výcviku je pes aktívny a rozmýšla. Cviky, ktoré sa naučí robí s radosťou a oveľa dlhšie si ich pamätá, keďže sme ho nechali aby sám na ne prišiel, na rozdiel od klasického výcviku, kedy vlastne psa učíme cviky donútením
Prečo klikať?
Zdá sa vám zbytočné klikať, keď môžete psa jednoducho pochváliť? Máte pravdu. Ale psovi nie je jedno ako ho pochválite. I keď použijete vždy to isté slovo ("fešák", "dobre", "áno", "super"), psovi vždy bude znieť inak, pretože ho vždy poviete v inom duševnom rozpoložení (určite nebudete úprimne nadšený, keď váš pes na povel "ku mne" pricupká po pol hodine a vyváľaný v nejakom "psom parféme").
Nevyvrátiteľnou výhodou „kliku“ je, že vždy znie rovnako (bez ohľadu na to kto ho používa, ako je pes ďaleko a čo robí). Ak by sme použili slovo (nemalo by sa bežne vyskytovať, lebo by sme psa museli zakaždým odmeniť aj napriek tomu, že vlastne nič neurobil) a museli by sme ho vysloviť vždy rovnako, čo ako sami uznáte je takmer nemožné. Ak by sme použili vizuálny signál, jeho nevýhodou je, že by sa pes musel neustále na nás pozerať.
Ako klikať?
Kliker vydáva vždy rovnaký zvuk, ktorý sa psovi spája s odmenou a preto naň citlivo reaguje. Len čo pes - začiatočník pochopí systém "klik = odmena", začne sám predvádzať rôzne druhy chovania za ktoré ste mu klikli, aby znova získal kliknutie.
Pri klikaní je dôležité načasovanie. Kliknutie musí prísť v priebehu požadovaného konania, aby ho pes pochopil ako správne.
Výhody kliker tréningu
- kliker tréning je zábava; utužuje váš vzťah s psíkom
- váš psík je aktívnym v procese učenia, skúša rôzne nové veci a objavuje, čo mu prinesie klik a následne odmenu /aktívne učenie je omnoho efektívnejšie ako učenie pasívne, kedy psík informácie len prijíma, neobjavuje ich/
- zvyšuje vaše pozorovacie schopnosti, začnete si všímať aj tie najmenšie odlišnosti v správaní svojho psíka, budete schopní ho lepšie „prečítať“
- zlepšením pozorovacích schopností sa zvýšia aj vaše schopnosti v načasovaní kliknutia; odkliknúť ten správny moment vyžaduje nespočetné množstvo kliknutí, preto klikajte pri každej možnej príležitosti
- pri kliker tréningu sa učíte odchytávať aj tie najmenšie náznaky vedúce ku konečnému cviku, nečakáte pokiaľ psík predvedie kompletný cvik; tieto malé kroky dodávajú vášmu psíkovi pozitívnu odozvu na to ako to robí, a tým dosiahnete u psíka rýchlejšie a jednoduchšie učenie sa
- pri kliker tréningu sa váš psík učí ponúkať rôzne správania, pochopí, že skúšať nové veci sa oplatí; teda namiesto toho aby ste z neho „ťahali“ požadované správanie, môžete kľudne sedieť a čakať čo vám psík ponúkne; váš psík bude skúšať rôzne veci len aby mu to prinieslo klik=odmenu
- kliker tréning podporí v psíkovi sebavedomie, pretože tým, že má kontrolu nad svojím správaním nedostane sa do situácií, v ktorých si je neistý; stáva sa odvážnejším, naučí sa lepšie zvládať nové situácie /napr. stretnutie s neznámym predmetom/ a bude sa snažiť ich vyhľadávať
- kliker tréning je tolerantný voči vašim chybám a omylom; budete sa síce stretávať s neskorým odkliknutím, odkliknutím za nesprávne správanie alebo zmeškaním požadovaného správania, toto však nespôsobí dlhotrvajúce škody na vašom úsilí; jediné čo stratíte neefektívnym tréningom je čas
Skôr ako začnete
Klik = odmena.
Odmeny musia byť veľmi malé /na jedno prehltnutie/ a veľmi chutné.
Začnite v prostredí bez vzruchov, ak psík cvik zvládne, môžete postupne meniť prostredie.
Vyberte si najprv správanie, ktoré psík vykonáva prirodzene /napr. sadnutie, pohyb smerom k vám, zdvihnutie labky, zívanie.../
Klikajte, keď psík toto správanie vykonáva, nie keď ho ukončí. Kliknutie znamená ukončenie cviku. Psíka odmeňte, načasovanie podania odmeny nie je dôležité, avšak ani to netreba preháňať a zbytočne podanie odmeny nepredlžovať, pretože potom odmena stráca na hodnote, ideálne je podať odmenu do 1-2 sekúnd
Klikajte iba raz. Ak chcete prejaviť nadšenie, že to psík urobil skvelo, dajte mu radšej väčšiu odmenu.
Cvičte často ale krátko /1-2 min/. Efektívnejšie sú takéto krátke tréningy ako hodina drilu.
Klikajte za náhodné pohyby, ktoré smerujú k cviku, ktorý chcete naučiť. K tomu môžete použiť rôzne lákadlá /pohyb ruky, pamlsok/ ale nesnažte sa na psíka siahať rukami ani ho postrkovať, snažte sa ho proste nedotýkať. Takisto nepoužívajte ani šklbanie vodítkom a už vôbec nie tresty. Tým len dosiahnete stratu dôvery psíka ku klikeru a možno i k vám.
Klikajte už za drobné pohyby žiadaným smerom a nečakajte na perfektné prevedenie kompletného cviku hneď na začiatku. Rozdeľte si požadovaný cvik do malých krokov. Ak psík pochopí základ cviku, môžete zvýšiť nároky napr. na výdrž, rýchlosť, presnosť. Tomuto sa hovorí „formovanie“ /shaping/.
Pri cvičení sa pozerajte na miesto alebo predmet, na ktorý chcete psíka zamerať, aby ste sa nedostali do situácie, kedy sa so psíkom budete navzájom na seba pozerať a nič sa nebude diať.
Nepokúšajte sa psíkovi pomôcť. Nechajte ho, nech sám príde na „jadro veci“. Akákoľvek pomoc v ňom podporí len pasívne správanie, teda bude čakať na signál od vás. Dajte mu tú šancu myslieť a objavovať bez vašej pomoci. Obrňte sa trpezlivosťou, neskôr tým ušetríte kopec času.
Povely pridávajte radšej neskôr, až keď váš psík pochopí aké správanie od neho chcete. Čiže až keď psík permanentne ponúka požadované správanie, pridajte povel /slovo alebo posunok/. Odkliknite však len správanie, ktoré psík vykoná počas alebo po vydaní povelu. Ignorujte správanie, ktoré psík vykoná bez povelu. Ak psík správanie na povel nevykoná, znamená to, že ste sa prenáhlili a nedostatočne ho to naučili. Vráťte sa o krok späť.
Majte kliker vždy pri sebe. Môžete tak odchytávať rôzne zaujímavé situácie. Klikať môžete takmer za všetko, psíka tým nepopletiete.
Nežiadúce správanie odstránite klikaním za správanie, ktoré požadujete. Napr. ak psík ťahá na vodítku, odkliknite moment, kedy je vodítko voľné.
Píšte si o svojich úspechoch a neúspechoch záznamy. Napíšte si, čo chcete psíka naučiť a potom doplňujte záznamy o jeho pokrokoch.
Na psíka sa usmievajte. Ak máte zlú náladu, radšej klikanie odložte na neskôr. Veď klikanie je predovšetkým HRA.