Starostlivosť
Starostlivosť o šteniatko
Po prevzatí šteniatka od chovateľky (najskôr vo veku 8 týždňov) je vhodné umiestniť šteniatko v miestnosti, z ktorej ste odstránili koberce, nakoľko šteniatko v tomto veku ešte nie je naučené vykonávať svoju potrebu vonku. Položte mu na zem niekoľko starých novín alebo igelit. Ak urobí svoju potrebu na novinách, výrazne ho pochváľte. Postupne mu počet novín znižujte, až zostanú iba jedny, umiestnené na nenápadnom mieste /pod stolom a pod./. Psíka dávame na noviny vždy, keď sa zobudí, po každom jedle, alebo keď začne pobehovať a ňuchať pri zemi. Ak skúsi z novín utiecť, opakovane ho vráťte na noviny, až pokiaľ nevykoná potrebu. Je dobré ho naučiť i na pokyn cikaj! Ak vykoná potrebu v byte mimo vyhradeného miesta a Vy ho pri tom vidíte, zoberte ho k mláčke a dôrazným hlasom /fuj, nesmieš ho pokarhajte. Nemá význam ho karhať po 2 hodinách, psík nevie začo ho karháte. Po príchode domov utrite mláčky octovou vodou alebo Savom a zbytočne to nekomentujte. Šteniatku trvá istý čas, kým sa čistotnosti naučí a do veku 1/2 roka sa mu to i tak z času načas pritrafí. Je dobré, ak získa návyk vykonávania potreby na noviny, pretože ak v budúcnosti budete potrebovať odísť z domu na celý deň a rozprestriete mu noviny, vykoná potrebu automatickyna ne. Alebo v prípade jeho choroby, keď sa nebude môcť ísť venčiť von. Keď už začnete chodiť so psíkom von a vykoná potrebu vonku, tiež ho výrazne chváľte /podľa možnosti vždy rovnakým výrazom/. So šteniatkom treba chodiť von častejšie ako s dospelým psíkom.
Strava :
Šteniatko vo veku 8 týždňov už strávi takmer všetko ako dospelý pes. Nedávame mu však slané ani korenené jedlá. Mäso /hovädzie, hydina, ryby/ podávajte zo začiatku pokrájané na veľmi malé kúsky, k tomu môžete pridať ryžu, drobné cestoviny, ovsené vločky, zeleninu. Surové vnútornosti psíkovi radšej nedávajte, bývajú po nich hnačky. Z vnútorností odporúčam iba kuracie srdiečka, žalúdky, mäsko z krkov, pečienku /ak by ho preháňala, nedávajte ju viac/. Kosti, ani hydinové psíkovi nikdy nedávame! Môžu mu spôsobiť perforáciu žalúdka, črievka alebo poranenie konečníka. Maximálne mu môžete podať kĺbiky z kuracích kostí. Šteniatko potrebuje pre svoj vývoj aj vápnik, preto mu môžete dať napr. na raňajky na malé kúsky nakrájaný tvrdý syr alebo tvaroh so žĺtkom. Zvykajte šteniatko aj na surovú zeleninu a ovocie - mrkva, zemiak, kaleráb, petržlen /aj vňať/, jablko bez šupky, banán, broskyňa, melón a pod. Granule podávame l x denne. Odporúčam iba kvalitné značky granúl: Royal Canine, Eukanuba, Purina - do veku pol roka pod označením Puppy. Voda - dbajte na to, aby psík mal k dispozícii vždy čerstvú vodu !!! Dávkovanie stravy: Do veku 12 týždňov kŕmte 3 x denne malými dávkami. Od 12 do 16 týždňov kŕmte maximálne 2x denne veľmi malými dávkami. Neskôr 1x denne, najlepšie večer, príp. 2x denne malými dávkami.
Iné :
Psíkovi môžete dávať vitamínové tyčinky ako medzi-jedlo, ale tie im slúžia najmä ako hračka na obhrýzanie. Robí im to zároveň dobre na zúbky. V žiadnom prípade nedávajte psíkovi čokoládu, vo väčšom množstve môže pre neho znamenať smrť!!! Pred dlhšou cestou autom mu radšej nedávajte jesť 2 - 3 hodiny/, môže sa povracať.
ÚDRŽBA
Česanie :
Na yorkovi je najkrajšia jeho dlhá hodvábna srsť, a preto ho už od útleho veku navykajte na pravidelné denné česanie. Potrebný je na to kvalitný kovový hrebeň, ktorý dostanete kúpiť v chovateľských potrebách. Pri česaní si psíka otočte najprv na chrbát a prečešte mu srsť na brušku a labkách. Potom mu prečešte chrbátik, hlavičku a nakoniec, keď už bude mať srsť dlhšiu, urobte mu cestičku na chrbte. Keď mu dorastie srsť na hlavičke, zopnete mu ju do gumičky alebo sponky, aby ju nemal v očiach a neslzil.
Kúpanie:
Malé šteniatko zbytočne nekúpte /prvýkrát ho okúpe chovateľ pred jeho odberom/. Ak je to nutné, opláchnite mu zadoček a labky teplou vodou a dobre ho poutierajte. Väčšieho psíka môžete kúpať podľa potreby, vždy keď ho začne byť cítiť, nakoľko Yorkie má srsť podobnú štruktúre ľudského vlasu. Pred kúpaním odporúčam zapchať psíkovi uši kúskami vaty, ktorú ale nezabudnite ihneď po kúpaní z uší odstrániť. Srsť navlhčite mierne teplou vodou a použite šampón /detský alebo šampón určený pre psíkov s dlhou srsťou/. Šampónujte 2x a po dôkladnom opláchnutí šampónu naneste balzam na vlasy alebo srsť. Najlepšie je nechať pôsobiť balzam 2-5 minút a potom opláchnuť. Dávajte pozor, aby sa ani šampón ani balzam nedostali psíkovi do očí. Psíka potom jemne vysušte mäkkým uterákom, srsť mu ním nedrhnite. V chladnom počasí psíka prefénujte, aby neprechladol. Po kúpeli s ním nechoďte minimálne 2 hodiny von. V zime kúpte najlepšie až po poslednom venčení. 1x týždenne môžete psíka nasprayovať s norkovým alebo jojobovým olejom /dostať v chovateľských potrebách/, aby mal hodvábnu srsť. Spray je najlepšie používať pred česaním, dlhšia srsť sa ľahšie rozčesáva a neláme sa Pozor na oči!
Oči:
Očká pravidelne umývanie vatičkou namočenou v borovej vode, neskôr stačí aj vlažná voda.
Uši:
Občas skontrolujeme ušká a vyčistíme ich zmotkom vaty. Srsť na koncoch ušiek sa strihá do tvaru V -jedna tretina uška smerom k hlave. Striháme zvonku aj zvnútra.
Pazúriky :
Pazúriky striháme podľa potreby, najlepšie však po kúpeli. Dávame pozor, aby sme nezastrihli do nechtového lôžka. Ak si to netrúfate robiť, požiadajte o túto službu v salóne pre psov alebo pri návšteve veterinárneho lekára.
Očkovanie :
l x bolo šteniatko očkované po 6. týždni veku u chovateľa. Ďaľšiu vakcináciu absolvuje o 3 týždne, teda po 9. týždni veku. 3.vakcináciu absolvuje po 12. týždni veku a poslednú o mesiac po 3.vakcinácii. Vo veku l/2 roka dajte šteniatko zaočkovať proti besnote.
Odčervovanie:
Šteniatko bolo 3x odčervené u chovateľa, naposledy tesne pred jeho odberom. Do veku l roka by malo byť odčervované každé 3 mesiace, neskôr minimálne -2 x do roka. Odčervujte podľa pokynov veterinára, každý prípravok má totiž iné dávkovanie. Najideálnejšie je naplánovať odčervenie niekoľko dní pred očkovaním. Návštevu veterinára za účelom očkovania si dohodnite telefonicky, aby sa v tom čase na ambulancii alebo v čakárni nezdržiavali choré zvieratá.
Oblečenie :
Ak bude v zimnom období veľká zima /tuhé mrazy/ bude potrebovať Váš psík oblečok, ktorý dostanete v chovateľských potrebách, alebo mu ho môžete doma ušiť či uštrikovať. Bude ho chrániť pred navlhnutím a následným nachladnutím. Yorkie nemá podsadu ako iné plemená psov, teda srsť mu ani nepĺzne, ale tým je vlastne náchylnejší na prechladnutie. Netreba ho však zbytočne chúlostivieť, treba s ním ísť von za každého počasia, aspoň na pár minút.
Chodenie von:
Po 2.vakcinácii môžete začať chodiť so psíkom von, ale nedovoľte mu nič oblizovať ani žrať, a nedávajte ho do kontaktu s cudzími psami, aj keď Vám budú ich majitelia tvrdiť, že ich psí sú riadne zaočkovaní, a teda tomu Vášmu sa nemôže nič stať. Psích kamarátov mu povoľte až po 3-tej, najlepšie po 4-tej injekcii. Vtedy má Váš psík dostatok obranných látok. Pred neznámymi, potulujúcimi a veľkými psami Vášho psíka zodvihnite radšej na ruky.
Parazity:
Ak by Váš psík dostal od iného psa blšku, kúpte šampón a spray proti blchám /Bolfo, Frontline a pod./ a podľa návodu ho ošetrite a nezabudnite ani na jeho lôžko. Je možné kúpiť aj pipety, ktoré sa vtierajú do kože na krku a pôsobia ako prevencia 4-6 týždňov proti týmto parazitom.
Iné rady:
Keď prinesiete šteniatko domov, je potrebné zahradiť všetky medzery, kam by sa mohlo strčiť /Yorkie sa rád schováva/ - za pračkou, chladničkou, sporákom a pod. Pozor na medzery na balkóne !!! Nenechávajte na zemi veci, ktoré nechcete aby rozhrýzol /drahé topánky a pod./ Ak začne niečo hrýzť, čo nechcete aby hrýzol, vezmite mu to a dôrazne ho napomenie zákazom fuj !, nesmieš !. Je potrebné dávať mu hračky a aby sa ne- nudil, po čase mu ich aj obmieňať. Pozor na gumové hračky, ak začne z nich odkusovať, treba mu ich zobrať, pretože kúskom odkusnutéj a prehltnutej gumy sa mu môžu upchať črievka. Dnes je už dostať hračiek zo špeciálnej mäkkej gumy, ktorú nevedia rozhrýzť. Pokiaľ sa mu nevymenia zuby, okolo 5. až 6. mesiaca, neťahajte sa s ním o hračku /aj keď túto hru miluje/, mohol by sa mu pokaziť zhryz. Keď je šteniatko ešte veľmi malé, doporučujem nerobiť rázne kroky, skôr šúchať nohami, aby ste ho nepristúpili. Kam totiž pôjdete Vy, tam pôjde aj Váš psík, buď tesne za Vami alebo pomedzi Vaše nohy. Ak už potrebujete psíka potrestať, najúčinnejší spôsob je chytiť ho za kožu na krku a mierne nim potriasť a pritom ho dôrazne napomenúť. Nikdy psíka nebite rukou, nanajvýš zloženými novinami. Pred veľkým a nebezpečným plemenom ho radšej vezmite vždy na ruky. V bránach obytných domov dávajte pozor na nasypané otravy proti hlodavcom. Yorkie je veľmi zvedavý, rád všetko ochutnáva, požitie takého jedu by ho mohlo stáť život. V lete dávajte pozor na včely a osy, v prípade poštipnutia na tele mu miesto potrite octom, príp. rozkrojenou cibuľou. Pri poštípaní na jazyk mu priložte ľad a okamžite vyhľadajte veterinárneho lekára!!! Takisto ho chráňte v lete pred slnkom, hlavne hlavičku by mal mať vždy v tieni, nakoľko ľahko dostane úpal. Môžete mu ju navlhčiť vodou. Nenechávajte psíka nikdy samotného v aute, ani priviazaného pred obchodom, pretože Yorkie je plemeno, ktoré takzvaný znalci kradnú. Majte psíka radi, no veľmi ho nerozmaznávajte. Vychovajte ho tak, aby Vám nebol na obtiaž. Neučte ho jesť pri stole. Ak nechcete, aby pri zvonení štekal /najmä v paneláku/ dôrazne ho pritom napomenie. Vyvarujte sa zlozvykov a neučte ho ich. Nevychovaný pes sa stáva nepohodlným pri každej návšteve, ktorá k Vám príde. Ak nechcete, aby s Vami spával v posteli, nikdy mu to nedovoľte. Veľmi ťažko ho potom z nej dostanete. Buďte dôsledný. Psík okamžite vycíti, čo si môže dovoliť. Yorkie je nesmierne bystrý, nepovažujte ho za malého psíka, ktorý sa nič nenaučí. Je schopný rovnakého výcviku, ako ktorýkoľvek iný pes. Nehnevajte sa zo začiatku veľmi na psíka pre nejakú tú nezbedu a mláčku /denne/, on sa určite polepší, keď bude väčší a rozumnejší.
Dominantou exteriéru YT je jeho srsť, ktorá je dlhá, jemná, veľmi podobná vlasu. Preto je starostlivosť o ňu veľmi dôležitá.
Kvalitu srsti určuje predovšetkým vrodená dispozícia po rodičoch. V druhom rade je možné kvalitu srsti ovplyvniť dobrou, kvalitnou stravou, bohatou na vitamíny, hlavne vitamín H - biotín. Ďalšia, a tiež dôležitá, je údržba srsti kvalitnou kozmetikou. Dobre udržiavaná srsť správnej dĺžky dodáva každému yorkimu jeho elegantný sebavedomý výraz a to je vlastne na tomto plemene také očarujúce, pretože pôsobí majestátne aj napriek svojej veľkosti. Srsť hlavne psa ochraňuje pred chladom a v lete zase pred nepríjemnými slnečnými lúčmi. Aj keď nebudete chodiť s yorkim na výstavy, nemusíte ho dať celkom ostrihať. Je množstvo elegantných strihov, ktoré zjavu tohto plemena neuškodia a zároveň si srsť bude aj naďalej plniť svoju funkciu ochrany a elegancie.
Dôležité je šteniatko najneskôr od troch mesiacov zvykať na česanie, ktoré potom neskôr nezaberie toľko času a nespôsobí problémy ani Vám ani Vášmu miláčikovi.
Treba si zadovážiť aspoň jeden hrebeň riedky, jeden hustý, malý hrebeň na fúzy a kefu, pokiaľ možno s prírodnými štetinami. Každý deň aspoň na pár minút dáme psíka na podložku a jemne mu vyčešeme celé telíčko. Nezabudneme ani na brucho. Keď si psík zvykne, veľmi rád si ľahne na chrbátik a nechá sa vyčesať. Ak chcete chodiť na výstavy, treba si zaobstarať kvalitnú profesionálnu kozmetiku (napríklad 1-all system alebo KW). Veľmi dobrý a účinný je šampón Dermilen, ktorý vyrába švajčiarska firma špecializujúca sa na veterinárne prípravky. Má antibakteriálny účinok a zabraňuje vzniku kožných ochorení.
Nedoporučujeme používať kozmetiku pre ľudí, pretože táto odstraňuje zo srsti a kože psa ochranné živočíšne tuky, ktoré ho robia odolným voči vode.
Ako kúpať Yorkiho?
Predovšetkým kúpeme psíka podľa potreby. Ak chodí často von na väčšie prechádzky, je možné ho kúpať aj každý týždeň.
Najskôr si pripravíme do vane protišmykovú podložku alebo uterák, aby sa psík vo vani nešmýkal a nemal taký strach. Voda na sprchovanie má mať správnu teplotu okolo 37 stupňov. Pred kúpaním psíka vykefujeme, čím zabránime vzniku nepríjemných chumáčov. Ak aj chumáče pri hre vznikli, najprv ich opatrne rozdelíme prstami a potom hrebeňom. Nie je nutné strihať ich, chce to len trochu trpezlivosti a citu. Najprv našampónujte telíčko a dobre votrite šampón až na kožu. Nevynechajte žiadnu časť. Takto zároveň zistíte, či nie je psík poranený alebo nemá nejaké hrčky pod kožou. Keď je telíčko dobre vyšampónované, nakoniec umyte hlavičku. Je to dôležité preto, aby sa šampón nedostal do očí. Potom veľmi dôkladne opláchnite.
Vzhľadom k tomu, že je srsť jemná a dlhšia, je treba použiť aj kondicionér a malé množstvo oleja. Každá kozmetika pre psov má aj kondicionéry a oleje, ktoré sa používajú na to, aby nebola srsť príliš suchá a netrhala sa. Zvyčajne sa kondicionér a olej zamieša v jednom litri horúcej vody. Množstvo závisí od srsti. Je to približne jedna polievková lyžica kondicionéra a jedna lyžica oleja. Týmto roztokom, keď ochladne na správnu teplotu, psíka v malom vandlíku oblejeme a pomaly mu ním oplachujeme srsť po dobu asi dvoch-troch minút. Keď sa roztok dostal na všetky miesta na tele, dbáme hlavne na tie chúlostivé (brucho, slabiny...). Psíka neoplachujeme, zabalíme ho do mäkkej osušky a trochu necháme nadbytočnú vodu vsiaknuť. Ak je psík príliš mastný, trochu ho opláchneme.
Potom ho dáme na podložku na stôl a začneme pomaly od končekov rozčesávať. Najprv redším hrebeňom alebo kefou s dlhými štetinami odstránime väčšie chumáče. Keď máme psíka rozčesaného, použijeme sušič na vlasy so strednou teplotou a intenzitou sušenia. Psíka dôkladne usušíme a počas sušenia stále prečesávame, aby nezostali v srsti chumáče. Samozrejme pri každom kúpaní dôkladne vyčistíme ušká, ostriháme srsť medzi vankúšikmi na labkách, pretože táto by mohla brániť dobrému pohybu a je aj zberňou nečistôt. Okrem toho, že ušká vysušíme vatovými tampónmi, je vhodné vyčistiť ich aj špeciálnymi kvapkami ako sú napr. Nolvasan Otic. Srsť vo vnútri ušiek treba odstrániť, aby nespôsobovala hromadenie ušného mazu a následne zápaly. Túto procedúru môžeme nechať na veterinára. Srsť na uškách sa tiež strihá do tvaru V.
Kúpanie
Malé šteniatko zbytočne nekúpte. Prípadne mu opláchnite zadoček a labky teplou vodou a dobre ho poutierajte. Vačšieho psíka môžete kúpat podľa potreby, vždy keď ho začne byť cítiť, nakoľko Yorkiemá srsť podobnú štruktúre ľudského vlasu. Pred kúpaním upravíme srsť na labkách, vystriáme a oholíme ušká poprípade bruško a zadoček. Srsť navlhčite mierne teplou vodou a použite šampón, najlepšie špeciálne určený pre Yorkov /PET SILK/. Šampónujte 2x a po dôkladnom opláchnutí šampónu naneste kondicionér a ešte ray dôkladne opláchnite, abz tam nezostali zbytky a netvorili sa lupiny. Psíka potom jemnu vysušte makkým uterákom, srsť mu ním nedrhnite. Vždy mu srsť vyfúkajte fénom. Po kúpeli s ním nechoďte minimálne 2 hodiny von. V zime kúpte najlepšie až po poslednom venčení.
Česanie
York ma prekrásnu hodvábnu, dlhú srsť, ktorú je nutné denne česať. Preto už šteniatko navykáme na denné česanie. Potrebný je na to kvalitný kovový hrebeň, a kefa /KW/. Keď už bude mať srsť dlhšiu, urobte mu cestičku na chrbte a srsť na hlavičke mu zopnite do gumičky, alebo do sponky,aby ju nemal v očiach a nesĺzil.
Oči
Očká pravidelne umývajte tampónom namočeným v bórovej vode.
Uši
Vždy po kúpani skontrolujeme ušká, nakvapkáme do oboch Nolvosan Otic,necháme asi 10 minút pôsobiť a vyčistíme ich zmotkom vaty. Srsť na koncoch ušieksa strihá do tvaru V - jedna tretina uška smeruje ku hlave. Striháme zvonku aj zvnútra.
Pazúriky
Pazúriky striháme podľa potreby, asi tak 1x za mesiac 2-3 mm.Dávame pozor, aby sme nezastrihli do nechtového lôžka. Ak si to netrúfate robiť, požiadajte o túto službu v salóne pre psov, alebo pri návšteve veterinárneho lekára.
Odčervenie
Šteniatko bolo najmenej 3x odčervené u chovateľa, naposledy tesne pred jeho odberom. Do veku 1 roka by malo byť odčervované každé 3 mesiace, neskôr minimálne 2x do roka. Odčervujte podľa pokynov veterinára, každý prípravok má totiž iné dávkovanie.
Parazity
U veterinára je možné zakúpiť prípravok proti blchám, kliešťom a rôznym kožným parazitom /Frontline/, ktorý ma dobu účinku 2-3 mesiace. Avšak po každej vychádzke by ste mali psíka poriadne poprezerať.
Zúbky
Yorkovia sú náchylná na tvorbu zubného kameňa, ktorý okrem iného spôsobuje aj nepríjemný zápach z papuľky. V dnešnej dobe existujú rôzne dentálne tyčinky, ktoré eliminujú jeho tvorbu. Niekedy je však potrebné odstránenie kameňa vo veterinárnej ambulancii pomocou lasera.